Ośrodek „Spotkajmy się” w Lubiatowie
Ośrodek „Spotkajmy się” w Lubiatowie
9 listopada 2005 roku w Wejherowie został podpisany akt notarialny przekazujący w dzierżawę Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” teren pod budowę ośrodka wczasowo-rehabilitacyjnego „Spotkajmy się” dla osób niepełnosprawnych.
Dzięki Podatnikom przekazującym odpis 1%, Darczyńcom oraz Sponsorom, 14 listopada 2014 r., w nadbałtyckim Lubiatowie, nastąpiło uroczyste otwarcie Warsztatu Terapii Zajęciowej dla dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie, mieszkających w powiecie wejherowskim. Powstanie warsztatu jest pierwszym etapem budowy na tym terenie ośrodka rehabilitacyjno-wypoczynkowego „Spotkajmy się”, który – podobnie jak „Dolina Słońca” w podkrakowskich Radwanowicach – będzie prowadzony przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.
– Cieszymy się, że dwadzieścioro podopiecznych z wielką ochotą przyjeżdża codziennie na zajęcia w naszych warsztatach – mówiła Justyna Kępka, kierownik lubiatowskich WTZ, w styczniu 2014 r. – To głównie absolwenci szkół specjalnych oraz Szkół Życia. Najmłodszy z uczestników warsztatów ma dwadzieścia trzy lata. Nie wszyscy są osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. W placówce mamy także podopiecznych ze schorzeniami neurologicznymi i psychicznymi. Dwa miesiące od momentu otwarcia warsztatów minęły jak z bicza trzasnął. Wszyscy już zadomowili się tutaj, dbają o to swoje, bardzo wyjątkowe, miejsce na Ziemi. Nasi podopieczni są niezwykle grzeczni i zdyscyplinowani.
Relacja z otwarcia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lubiatowie
Źródło: Telewizjattm.pl, 14 listopada 2014 r.
Grunt o powierzchni 4,1 ha, na którym mieści się ośrodek rehabilitacyjno-wypoczynkowy „Spotkajmy się”, zajmowała niegdyś jednostka wojsk rakietowych. Został on przekazany Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” przez Dyrekcję Lasów Państwowych. Akt notarialny, sygnowany przez nadleśniczą Ewę Rogaczewska oraz Tomasza Gzowskiego, podpisano 9 listopada 2005 roku w Wejherowie.
– Chcemy, by podopieczni warsztatów i goście ośrodka rehabilitacyjno-wczasowego w Lubiatowie mieli zapewnioną wszechstronną opiekę – deklaruje Maja Jaworska, dyrektor Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. – Pieniądze na budowę ośrodka pozyskujemy głównie dzięki odpisom jednego procenta, jaki przekazują nam darczyńcy. Chcemy też otrzymać środki z Unii Europejskiej oraz od sponsorów. Cieszy nas fakt, że darczyńcy indywidualni wciąż chcą wspierać naszą fundację, bo to oznacza, że mają do nas zaufanie.
Wnętrze budynku warsztatu, stan na lipiec 2014 r.
Ośrodek rehabilitacyjno-wczasowy „Spotkajmy się” w Lubiatowie ma stać się miejscem wypoczynku i rehabilitacji osób o różnym stopniu niepełnosprawności, które, z powodu trudnej sytuacji materialnej, nie mają szans na tego rodzaju wypoczynek poza miejscem zamieszkania. Opieką nad nimi zajmą się nie tylko wysoko wykwalifikowani lekarze, psychologowie i terapeuci, ale także wolontariusze i stażyści, którzy w przyszłości chcą zostać rehabilitantami lub terapeutami. Osoby niepełnosprawne będą mogły przebywać na terenie ośrodka razem ze swoimi najbliższymi lub opiekunami. Otoczenie przyrody, piękna plaża i magiczny las z pewnością pomogą im nabrać sił, odzyskać nadzieję i radość.
Galeria etapów budowy Warsztatu Terapii Artystycznej w Lubiatowie
W ramach budowy Ośrodka „Spotkajmy się” w Lubiatowie realizowany jest projekt „Ekologiczne, nowoczesne, odnawialne źródła ciepła dla ośrodka terapii dziennej w Lubiatowie” dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Więcej informacji o projekcie znajduje się tutaj .
Otrzymanie gruntów pod ośrodek „Spotkajmy się”
9 listopada 2005 roku w Wejherowie został podpisany akt notarialny przekazujący w dzierżawę Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” teren pod budowę Ośrodka Wczasowo-Rehabilitacyjnego dla Osób Niepełnosprawnych. Teren o powierzchni 4,1 hektara pod budowę przekazała naszej Fundacji Dyrekcja Lasów Państwowych. Akt notarialny został podpisany 9 listopada 2005 roku w Wejherowie, w obecności notariusz Joanny Orlińskiej. Ze strony Dyrekcji Lasów Państwowych umowa została sygnowana przez nadleśniczego Ewę Rogaczewską, a z ramienia Zarządu Fundacji „Mimo Wszystko” podpisał ją Tomasz Gzowski, dyrektor ds. inwestycji w Lubiatowie w Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.
Projekt ośrodka „Spotkajmy się”
6 czerwca 2007 roku Sąd Konkursowy w składzie: prof. inż. arch. Dariusz Kozłowski, mgr inż. arch. Michał Szymanowski, dr inż. arch. Krzysztof Ingarden, dr inż. arch. Marek Wysocki, mgr inż. Ewa Rogaczewska, Anna Dymna, Wiesław Szatkowski, Ewa Klocek wyłonił zwycięski projekt na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną ośrodka "Spotkajmy się". Jego autorem była Pracownia Architektoniczna Valode & Pistre Architekci Sp. z o. o. Jednak negocjacje pomiędzy Fundacją Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Pracownią Architektoniczną Valode & Pistre Architekci Sp. z o. o. na realizację projektu nie doprowadziły do zawarcia umowy. Tym samym – zgodnie z regulaminem – projekt ten zrealizuje Biuro Architektoniczne „Limba” z Krakowa, które w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej ośrodka zajęło drugie miejsce (skład zespołu projektowego: Anna Husarska, Mateusz Albricht, Anna Czajka, Hanna Rokosz).
Pozwolenie na budowę pierwszego budynku – ośrodka terapii dziennej
10 września 2009 roku otrzymaliśmy pozwolenie na budowę pierwszego z budynków – ośrodka terapii dziennej . Starania o to trwały blisko 4 lata. Wcześniej na terenie, który otrzymaliśmy, mieściła się baza wojsk rakietowych. Zarówno budynki jednostki, jak i teren, na którym się one znajdowały, były obwarowane licznymi zakazami i ograniczeniami. Nie bez znaczenia jest również fakt, że teren ten jest zalesiony. Musieliśmy m.in. zgromadzić opinie ekspertów i spełnić normy, jakie z jednej strony pozwolą nam na realizację projektu, a z drugiej zagwarantują, że las, na terenie którego będzie się mieścił ośrodek, nie ucierpi. Trzeba było m.in. znaleźć źródło, z jakiego będzie doprowadzana woda oraz sposób odprowadzania ścieków, a także zapewnić odpowiednią technologię tych działań:
1. Określić w jaki sposób do ośrodka będzie doprowadzany prąd (pojawił się problem z własnością trafostacji, czyli urządzeń, które zapewniają właściwy przepływ prądu).
2. Znaleźć technologię, która umożliwi oszczędne ogrzewanie ośrodka.3. Rozwiązać kwestie bezpieczeństwa przeciwpożarowego, które są na tym terenie niezwykle rygorystyczne.
4. Rozpisać konkurs na projekt ośrodka i rozstrzygnąć go. Najkorzystniejszy okazał się projekt Biura Architektonicznego „Limba” z Krakowa.
Przedłużenie czasu użytkowania
8 września 2011 roku uzyskaliśmy od Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych przedłużenie umowy na użytkowanie o 5 lat, tj. do 7.11. 2030 roku.
Pozyskanie dotacji unijnej na ekologiczne źródła ciepła
18 sierpnia 2010 roku podpisaliśmy umowę na realizację projektu „Ekologiczne nowoczesne, odnawialne źródła ciepła dla ośrodka terapii dziennej w Lubiatowie” z Województwem Pomorskim, dzięki której Unia Europejska pokryje 75 proc. kosztów ekologicznego źródła ciepła dla budynku ośrodka terapii dziennej . Koszt ekologicznego systemu ogrzewania ze źródeł odnawialnych stanowi dużą część wydatków na budowę ośrodka terapii dziennej, ale dzięki temu przyszłe koszty ogrzewania mają być niższe o trzy czwarte. Zaprojektowane rozwiązanie przewiduje jako źródło ciepła pompy ciepła z wykorzystaniem tak zwanego dolnego źródła ciepła, opartego o 10 pionowych sond z krążącym glikolem, umieszczonych do głębokości 100 m. Na tej głębokości nawet w najzimniejsze dni temperatura ziemi jest na poziomie 5-6 st. C, a pompy ciepła umożliwiają wykorzystanie różnic temperatur do ogrzania budynku. Będzie on dodatkowo wentylowany za pomocą centrali odzyskującej ciepło z powietrza zużytego (rekuperacja). Natomiast latem, odwracając obieg pomp ciepła, będzie możliwość klimatyzowania pomieszczeń. Dotacja udzielona jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Regionalnego Programu Operacyjnego, Oś priorytetowej 5, Środowisko i energetyka przyjazne środowisku, Działanie 5.4. Rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Rozpoczęcie przebudowy i modernizacji starego budynku magazynu rakiet na ośrodek terapii dziennej w Lubiatowie
20 stycznia 2011 r. podpisano umowę z Inwestorem Zastępczym Firmą Demuth Service Sp. z o.o. Immobilia S.K.A. Umowa ta została zawarta w wyniku porównania ofert, w ramach projektu „Ekologiczne nowoczesne, odnawialne źródła ciepła dla ośrodka terapii dziennej w Lubiatowie”.
W styczniu 2011 r. rozpoczęliśmy prace budowlane w Lubiatowie. Do końca wiosny były już gotowe fundamenty budynku. W tej chwili trwają prace nad ścianami, zaś zimą kładziony będzie dach. Równolegle cały czas trwają prace związane z instalacją pomp ciepła i przygotowaniem systemu grzewczego budynku. Wybór wykonawców robót przeprowadzany jest w oparciu o procedury przetargowe.
Warsztaty ekologiczne w zespole szkół w Choczewie
W ramach realizacji projektu „Ekologiczne nowoczesne, odnawialne źródła ciepła dla ośrodka terapii dziennej w Lubiatowie” od lutego 2011 roku prowadzimy akcję edukacyjno-promocyjną „Zielone źródło mocy– jak pozyskać energię nie szkodząc środowisku”, czyli cykliczne warsztaty dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum z Choczewa. Warsztaty w ramach tej akcji prowadzi Firma Tajemniczy Las z Gdańska.Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Lasów Państwowych, Nadleśnictwu w Choczewie oraz Pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, a także wszystkim Osobom i Instytucjom, które nas wspierają w realizacji tego ważnego i potrzebnego projektu.
Media o ośrodku "Spotkajmy sie":
www.nadmorski24.pl/wiadomosci-5113/w-lubiatowie-powstaje-osrodek-fundacji-anny-dymnej.html