Aktualności
Wspomnienie zaczarowanych dni
14 i 15 czerwca Rynek Główny w Krakowie stał się miejscem święta muzyki. Setki ludzi zgromadzonych wokół sceny, niesamowicie utalentowane osoby z niepełnosprawnościami na scenie i wspierające gwiazdy - Festiwal Zaczarowanej Piosenki odbił się echem w całym Krakowie. Dużo nie udałoby się, gdyby nie cisi bohaterowie wydarzenia, czyli… wolontariusze.
Początek tej przygody zacz ą ł się dużo wcześniej. Już od kwietnia wolontariusze u czestniczyli w szkoleniach, mających przygotować ich do odpowiedzialnych zadań. Poza nauką pierwszej pomocy albo szlifowania umiejętności asystencji, kursanci zmierzyli się również z pracą w grupie czy zagłębia niem temat u dostępności. Każdy weekend był bardzo intensywny . W olontariusze kończyli szkolenia pełni inspiracji, wiedzy , nawiązując now e relacj e .
W piątek, dzień przed rozpoczęciem f estiwalu, odbyła się odprawa. K ażd y z wolontariuszy został przydzielon y do określonych zadań . Ten dzień zaowocował nowymi znajomościami i spotkaniem z dawno niewidzianymi przyjaciółmi. Pozostawił wiele ekscytacji na myśl o nadchodzącym weekendzie.
W sobotę wolontariusze rozpoczę li zadania na Rynku już z samego rana. Każdy z nich miał własne zadanie do wykonania. Obowiązki b yły przeróżne . Grupa cateringowa dbała o pełne brzuchy i dobre samopoczucie naszych wolontariuszy , pracowników oraz wszystkich osób zaangażowanych w organizację festiwalu . W N amiocie R odzinnym można było spotkać osoby animujące atrakcje dla rodzin (wiecznie z uśmiechami na twarzach i z kredkami w rękach). Wokół sceny i terenu f estiwalu stacjonowała grupa odpowiadająca za porządek i bezpieczeństwo . Nie zabrakło też pomocy przy naszych wspaniałych gościach – część wolontariuszy dbała o zaproszonych, pomagając przy garderobach lub wręczając upominki. Goście czu li się zaopiekowani . Ważne było także udzielanie informacji przechodniom, by każdy mógł się zorientować, co w tym dniu dzieje się na Rynku Głównym.
Zadania wolontariuszy nie zakończyły się jednak wieczorem przed koncertem. Wielu z nich uczestniczyło w wydarzeniu pod sceną, bawiąc się razem z publicznością i dbając o bezpieczeństwo i porządek na widowni. Druga część wolontariuszy działała za sceną, pilnując, by koncert przebiegał zgodnie z planem. Po zakończeniu festiwalu, ostatnim zadaniem było posprzątanie terenu imprezy. Dopiero wtedy wolontariusze zakończyli działania – około północy. Dzięki każdemu , najmniejszemu wolontariackiemu działaniu f estiwal dotarł do wielu osób.
P odczas dwóch festiwalowych dni w wolontariacką pomoc zaangażowało się około 120 osób. Na krakowskim Rynku, obok wolontariuszy naszej fundacji, można było spotkać przedstawicieli Fundacji Santander Bank Polska, którzy wspierali nas zarówno organizacyjnie, jak i poprzez prowadzenie aktywności dla dzieci w Namiocie Rodzinnym. Do zespołu wolontariuszy Zaczarowanej Piosenki dołączyli także członkowie Klubu Wolontariatu „Pomagamy” oraz pracownicy zaprzyjaźnionych firm – Cisco Kraków i TE Connectivity. O bezpieczeństwo uczestników koncertów zadbali strażacy z OSP Sławkowice i OSP Łazany, czuwając nad spokojnym przebiegiem wydarzenia.
Wolontariat daje radość, wzrusza i dodaje sił. To momenty, które unoszą jak skrzydła. Dzięki wolontariuszom krakowski Rynek rozbłysnął nie tylko światłami reflektorów, ale też światłem ludzkiej życzliwości.
Dziękujemy każdemu wolontariuszowi, za niestrudzoną pracę, ogromny zapał i chęć do działania.
Zuzanna Charciarek
Galeria
Może Cię zainteresować
Poetycki wieczór w Lubiatowie
Tegoroczne spotkanie na polanie w Lubiatowie, zatytułowane „Moja miła, moja droga, moja… Polsko”, odbędzie się w środę, 16 lipca. Anna Dymna, Krzysztof Orzechowski oraz Krystian Durman sięgną po utwory patriotyczne.
Pamiątka do końca życia
W piątek, 27 czerwca, na krakowskim Powiślu, odbył się koncert „Muzyka z Krakowa – na cztery strony świata”. Martyna Wójcik, laureatka II miejsca 17. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, wystąpiła na jego scenie w ramach nagrody specjalnej przyznanej przez Prezydenta Miasta Krakowa – Aleksandra Miszalskiego.