Aktualności
Nie trzeba być pedagogiem
Zespół Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach przyjął za patronkę Annę Dymną. Uroczystość z tej okazji – z udziałem aktorki Narodowego Starego Teatru, prezydenta Tychów, władz Śląskiego Kuratorium Oświaty oraz szkolnej społeczności, odbyła się w miniony poniedziałek.
Tychy to liczące ponad 122 tysiące mieszkańców miasto położone nieopodal Katowic. Istniał tam Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka. W roku 2011 został on przekształcony w Zespół Szkół Specjalnych nr 8. Nowa placówka nie miała patrona.
– Kiedy 2022 roku objąłem stanowisko, postulowałem również wybór dla nas patrona – wspomina Marcin Król, dyrektor ZSS nr 8 w Tychach. – Niedługo potem zaczęliśmy przygotowywać, obwarowany szczegółowym regulaminem, czteroetapowy plebiscyt. O oddanie w nim głosu zwróciliśmy się zarówno do naszych uczniów, ich rodziców, jak i pracowników szkoły. Na ostatnim etapie głosowania pozostali trzej kandydaci. Byli to: Anna Dymna, Robert Lewandowski i ksiądz Andrzej Kaczkowski. Przy czym pani Dymna miała o sześćdziesiąt głosów więcej, niż drugi w kolejności pan Lewandowski. Najtrudniejsze w tym procesie okazało się uzyskanie zgody Anny Dymnej na objęcie patronatem naszej szkoły. Ze sporą determinacją zabiegaliśmy o to od 2023 roku.
W miniony poniedziałek dyrektor Marcin Król powitał Annę Dymną bukietem białych róż. Od uczniów aktorka otrzymała stos laurek z życzeniami stu lat życia, a także rękodzieło wytworzone w szkolnych pracowniach. W tym dniu nad głównym wejściem do szkoły umieszczono sporych rozmiarów baner z cytatem aktorki: „Ludzie są cudowni, ponieważ każdy jest inny. Każdy człowiek to zupełnie osobna planeta”. Zdjęciami i cytatami Anny Dymnej przyozdobiono także szkolne korytarze. Na ścianach zawisły jej portrety wykonane przez dzieci i młodzież podczas zajęć plastycznych.
W towarzystwie dyrektora Marcina Króla, Macieja Gramatyki, prezydenta Tychów, oraz Aleksandry Dyli, śląskiej kurator oświaty, Anna Dymna zwiedziła klasy i pracownie Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach. W tamtejszej sali Klubu Kinomana „Ósemka” odpowiadała na pytania o swoje najważniejsze i najtrudniejsze role. Otrzymała również legitymację członka honorowego „Ósemki” – z dożywotnim, wolnym wstępem na kinowe projekcje.
– Dziękuję pani Annie Dymnej za wyrażenie zgody na objęcie patronatu – mówił podczas uroczystości Maciej Gramatyka, prezydent Tychów. – Wiem od pana dyrektora Marcina Króla, że uzyskanie tej zgody nie było łatwe. Dla mniej najistotniejsze jest to, że wyboru dokonała społeczność szkolna: uczniowie, rodzice i pedagodzy. Uważam również, że niezwykle cenny jest fakt, iż jest to patronka żyjąca. Możecie przecież porozmawiać z Anną Dymną, posłuchać od niej bezpośrednio o doświadczeniach i wartościach, które nią kierują. Możecie też Annę Dymną dotknąć, przytulić się do niej. Widziałem, że wielu z was już to zrobiło.
Zespół Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach obejmuje wiele poziomów edukacji. Prowadzi m.in. szkołę podstawową, branżową, a także przysposabiającą do pracy oraz zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, profilaktyczne i rewalidacyjno-wychowawcze. Prężnie działa tam Szkolny Klub Wolontariusza. Realizowane są projekty, które wspierają rozwój, aktywność i zainteresowania dzieci oraz młodzieży. Uczniowie ZSS nr 8 mogą pochwalić się sukcesami w wielu przestrzeniach aktywności społecznej. Tworzona przez nich grupa teatralna Znak Zapytania była m.in. zwycięzcą – organizowanego przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Fundację im. Brata Alberta – Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”.
– Jest zaszczytem, że Anna Dymna, znana przecież nie tylko ze wspierania osób z niepełnosprawnościami, ale także z przyjaźni z nimi, zgodziła się objąć patronatem naszą szkołę. Anna Dymna to dla nas, pedagogów, wzór ze wszech miar godny naśladowania, inspiracja. Pani Anna pokazuje, że do tego, by być człowiekiem dla człowieka, by rzetelnie wspierać ludzi z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, nie trzeba mieć wykształcenia pedagogicznego – podkreśliła Wioleta Całka.
Nauczyciele z Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach przyznają, że w ich zawodzie ważna jest nie tylko rzetelność, ale także zaangażowanie, pasja. Wykonują pracę niełatwą. Nierzadko ich uczniowie żyją w rodzinach niepełnych bądź dysfunkcyjnych. Dlatego potrzebują szczególnej uwagi, troski, serdeczności.
– Ponad trzydzieści lat pracowałam w szkole publicznej, z dziećmi pełnosprawnymi. Nauczyciel nie doznaje tam tego rodzaju satysfakcji i radości, jaką spotyka, gdy uczy w takiej placówce jak nasza. Tu uczniowie serca mają olbrzymie. Te serca i swoją szczerość podają na dłoni. Naturalnie, pracę mamy niełatwą. Daje nam ona jednak ogrom radości. Cieszę się bardzo, że mogę pracować w takim miejscu – wyznała Patrycja Kaczmarzyk-Bugno.
Z kolei Agnieszka Urban zaznaczyła, że nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice tworzą w tyskiej szkole wielką, niemal rodzinną społeczność.
– Bywa, że sprawami naszych uczniów żyjemy również w wolnym od pracy czasie – mówiła. – Cieszymy się z sukcesów, ale przeżywamy też ich porażki oraz szkolne i prywatne problemy. Po zakończeniu zajęć nie sposób odciąć się od spraw naszej młodzieży. Owszem, jest to dla nas sporym obciążeniem. W tym miejscu nie pracują jednak nauczyciele przypadkowi. Jesteśmy świadomi znaczenia swojego zawodu. Osobiście nie wyobrażam sobie pracy w innym miejscu. Tym większa nasza radość, że od dzisiaj tak wyjątkowa osoba jak Anna Dymna jest naszą patronką.
Podniosłą i radosną uroczystość zwieńczyły występy finalistów szkolnego „Mam Talent”. Konkurs w ZSS nr 8 w Tychach odbywa się co roku. Nagrody i gratulacje uczniowie przyjmowali nie tylko od nowej patronki szkoły, lecz również od prezydenta Tychów i przedstawicieli Śląskiego Kuratorium Oświaty. Gdy program dobiegł końca, Anna Dymna przeczytała wiersz „Mimo Wszystko” dr. Kenta M. Keitha. Słowa, z których aktorka zaczerpnęła nazwę dla swojej fundacji, wyryto na ścianie jednego z przytułków prowadzonego w Indiach przez Matkę Teresę.
Ludzie postępują nierozumnie,
nielogicznie i samolubnie –
kochaj ich mimo wszystko.
Jeśli czynisz dobro,
oskarżą cię o egocentryzm –
czyń dobro mimo wszystko.
Jeśli odnosisz sukcesy,
zyskujesz fałszywych przyjaciół
i prawdziwych wrogów –
odnoś sukcesy mimo wszystko.
To, co budujesz latami,
może runąć w ciągu jednej nocy –
buduj mimo wszystko.
Ludzie w gruncie rzeczy
potrzebują twej pomocy,
mogą cię jednak zaatakować
gdy im pomagasz –
pomagaj mimo wszystko.
Dając światu najlepsze co posiadasz,
otrzymujesz ciosy –
dawaj światu najlepsze co posiadasz,
mimo wszystko.
Wojciech Szczawiński
Fot.: Michał Janusiński/Oberibastudio.pl
Galeria
Może Cię zainteresować
Dostępność podczas półfinału
Dokładamy wszelkich starań, aby Festiwal Zaczarowanej Piosenki był wydarzeniem otwartym i inkluzywnym. Podczas festiwalowego półfinału w Ogrodzie Botanicznym UJ dostępne będą udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.
Zapraszamy na półfinał
10 maja, podczas „Zaczarowanego Dnia w Ogrodzie Botanicznym”, odbędzie się półfinał 17. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Cieszymy się, że po kilku latach przerwy wracamy z tym wyjątkowym wydarzeniem muzycznym. Tym bardziej jest nam miło, że tegoroczny półfinał po raz pierwszy zagości w Krakowie.