Aktualności
Książki niosą pomoc
20 i 21 września, w Galerii Bronowice, nasi wolontariusze z Biura Młodych zorganizowali kolejną edycję „Dobrego Antykwariatu”. Zebrali środki na pomoc podopiecznym fundacji w kwocie 8 614,22 zł. Jednocześnie książki z półek trafiły do nowych domów.
Osoby odwiedzające nasz „Dobry Antykwariat” miały okazję nabyć używane książki za dobrowolne datki wrzucane do puszek lub przekazywane bezgotówkowo za pomocą datkomatów. Wolontariusze przygotowali dla uczestników akcji pozycje z wielu gatunków literackich, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
– Jest to superinicjatywa i cieszę się, że biorąc książkę, możemy przy okazji komuś pomóc. Niestety, teraz mamy takie czasy, że ludzie czytają coraz mniej. Moja żona bardzo to lubi, ale nie czyta po polsku, więc tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że udało nam się znaleźć wiele pozycji anglojęzycznych. Dzięki temu będziemy mogli spędzić zimowe wieczory przy dobrych lekturach – mówił jeden z uczestników i darczyńców.
Powodzeniem cieszyły się także książki dla dzieci. Nasze stoisko odwiedziło wiele rodzin, które mogły poszerzyć swoje domowe biblioteczki o kolejne pozycje, także dla najmniejszych. Widok młodych ludzi, którzy szukali czegoś dla siebie, przystawali, by przeczytać fragment danej publikacji, a następnie zabierali ze sobą jedną lub kilka pozycji – był dla nas bardzo satysfakcjonujący.
Wolontariusze zapraszali klientów Galerii Bronowice do swojego antykwariatu. Starali się, by każda osoba czuła się tam swobodnie i była zaznajomiona zarówno z celem tej konkretnej akcji, jak i działaniami fundacji.
– Jestem wolontariuszką Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” już 12 lat. Wstąpiłam w jej szeregi, by nie żyć tylko dla siebie, ale także dla innych. Dzięki tym działaniom dostrzegłam w sobie wiele zmian, nauczyłam się pokory. Zaczęłam zwracać uwagę na osoby, którym należy nieść pomoc. Wszystkie akcje i projekty fundacji są dla mnie bardzo ważne. Biorę udział w każdej edycji „Dobrego Antykwariatu”. Mogę powiedzieć, że zainteresowanie z roku na rok wzrasta, co niesamowicie nas raduje – mówiła Lucyna.
Zaangażowanie osób z Biura Młodych było ogromne. Potwierdzają to słowa koordynatorki ds. działań wolontariuszy – Karoliny Baran: W „Dobrym Antykwariacie” mieli pełne ręce pracy. Byli odpowiedzialni za przygotowanie stoiska, rozłożenie wszystkich książek na regałach i opisanie ich. Następnie, przez dwa dni, prowadzili fundacyjne stoisko i z szerokim uśmiechem zachęcali do wsparcia akcji.
Nasi wolontariusze biorą udział w przygotowaniach i prowadzeniu wielu projektów. Przez to pokazują, jak różne formy może mieć niesienie pomocy.
– Współpracę z fundacją zacząłem 4 lata temu, gdy byłem w 7. klasie. Początkowo była to jedynie możliwość zdobycia punktów za godziny na rzecz wybranego wolontariatu. Z czasem zauważyłem, że podoba mi się ta forma pomocy. Do teraz staram się wziąć udział w minimum jednej akcji, raz na jakiś czas. Daje mi to możliwość wyjścia do innych, rozmowy i dostrzeżenia realnego wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną – mówił Kuba.
Tegoroczna odsłona „Dobrego Antykwariatu” pozwoliła zebrać środki, które zostaną przekazane na wsparcie ośrodka terapeutyczno-rehabilitacyjnego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną „Dolina Słońca” w podkrakowskich Radwanowicach oraz finansowanie budowy, wyposażenia i funkcjonowania ośrodka wytchnieniowego przy Warsztatach Terapii Zajęciowej w nadbałtyckim Lubiatowie.
Serdecznie dziękujemy Galerii Bronowice za zaufanie i możliwość przeprowadzenia trzeciej edycji „Dobrego Antykwariatu”.
Dziękujemy również:
– pracownikom firm: Alior Banku, Cisco, LPP, Mitsubishi Electric, Philip Morris International, Skrivanek, Smurfit Westrock, Zurich, a także społeczności Samorządowego Przedszkola nr 5 Słoneczna Kraina Smoka Wawelskiego – za zgromadzenie książek,
– drukarni Trójka – za wydruki plakatów,
– wolontariuszom firmy Mitsubishi Electric – za pomoc w transporcie,
– firmie BetterPos – za udostępnienie datkomatów Donateo, a tym samym umożliwienie naszym darczyńcom bezgotówkowego przekazywania datków,
– wszystkim obecnym, którzy zechcieli wesprzeć nasze działania.
Dominika Sułkowska
Fot. w galerii: Anika Gielzak
Galeria
Może Cię zainteresować
Magiczna więź
Gośćmi jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będą genetyczni bliźniacy: Krzysztof Włostowski i Agnieszka Peglan-Goszka. Pan Krzysztof chorował na ostrą białaczkę szpikową.
Odczarowywanie niepogody
Wczorajsze przedpołudnie spędziliśmy w podkrakowskiej „Dolinie Słońca”. Dzieliliśmy się poezją. Kolejna edycja wierszobrania zaowocowała pięknymi, zabawnymi, ale i wzruszającymi słowami. Wraz z gośćmi z zaprzyjaźnionych ośrodków oraz szkół skutecznie odczarowaliśmy niepogodę za oknami.