O Albertianie
Pomysłodawczynią Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” jest Anna Dymna. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2001 roku. Aktorka nie założyła jeszcze wtedy Fundacji „Mimo Wszystko”, lecz współpracowała już z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim–prezesem Fundacji im. Brata Alberta, m.in. reżyserując przedstawienia Teatru „Radwanek” i pisząc dla niego spektakle. Za działalność tę została uhonorowana Medalem Świętego Alberta.
W drodze eliminacji regionalnych do finału „Albertiany” przechodzi pięć zespołów teatralnych. Zwycięzcy prezentują przedstawienia podczas uroczystej gali, która odbywa się na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W nagrodę otrzymują „Maski” przyznawane przez każdy z krakowskich teatrów, wykonane przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Lubinie. Autorami „Albercików” wręczanych pozostałym laureatom konkursu są podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Otłoczynie.
Autorem słów Hymnu Festiwalu jest Czesław Miłosz, muzyki – Abel Korzeniowski. Podczas ceremonii otwarcia uroczystej gali, kiedy w Teatrze Słowackiego unosi się Kurtyna Siemiradzkiego, wykonuje go Chór Młodej Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Rafała Marchewczyka. Gale prowadzone są przez Annę Dymnąi Lidię Jazgar.
W czasie Finału Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” wręczany jest Medal im. Brata Alberta (przyznaje się go od 1997 r.). Wyróżnienie otrzymują osoby szczególnie zasłużone w niesieniu pomocy ludziom niepełnosprawnym. Jego laureatami jest wiele wybitnych osobistości z kraju i zagranicy: duchowni, politycy i osoby prywatne poświęcające się pracy społecznej. Projekt medalu wykonał Krzysztof Sieprawski, niepełnosprawny intelektualnie podopieczny Fundacji im. Brata Alberta ze Schroniska w Radwanowicach.
Fot.: archiwum Fundacji