Bieżące
Św. Brat Albert jest wzorcem
Wczoraj, w hotelu „Biała Róża” w Krakowie, odbyła się konferencja prasowa poświęcona 14. festiwalowi „Albertiana”. W jej trakcie poinformowano również dziennikarzy, kto w tym roku został laureatem Medalu Świętego Brata Alberta.
Jury w składzie: Ewa Brajner-Leonowicz, Beata Paluch-Zarycka, Angelika Kusak, Katarzyna Walaszek oraz Marcin Pałys (sekretarz) wyłoniło zespoły teatralne i solistów, którzy zmierzą się w drugim etapie eliminacji regionalnych 14. Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” (protokoły znajdują się w załącznikach). Finał konkursu, organizowanego przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Fundację im. Brata Alberta, odbędzie się 14 marca 2016 r., na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Tegoroczna „Albertiana” jest szczególna. Odbywa się w 100. rocznicę śmierci Adama Chmielowskiego, malarza, nazywanego Bratem Albertem, który poświęcił swoje życie bezdomnym i potrzebującym.
– Czasami młodzi ludzie chcą być potrzebni, zrobić coś dobrego, a nie ma wzorca – mówił dziennikarzom ks. mgr Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta. – Pokazujemy, że takim wzorcem może być święty Brat Albert.
W czasie konferencji przedstawiono również tegorocznych laureatów Medalu Świętego Brata Alberta. Są to: Monika Kuszyńska, piosenkarka z Łodzi – za wolę walki z niepełnosprawnością oraz za wspieranie organizacji charytatywnych; Kaja Godek z Warszawy, matka dziecka niepełnosprawnego - za obronę życia dzieci niepełnosprawnych; Mariusz Wlazły z Wielunia, zawodnik PGE Skry Bełchatów – za działalność na rzecz dzieci chorych i niepełnosprawnych na terenie województwa łódzkiego, i Jan Kościuszko z Krakowa, restaurator – za wieloletnią działalność na rzecz osób bezdomnych i potrzebujących pomocy oraz za organizację Wigilii na Rynku Głównym.