Bieżące

Owady brzęczały głosami znanych aktorów

W minioną środę w studiu Teatru Starego została nagrana ścieżka dźwiękowa do najnowszego spektaklu Radwanka. Tym razem będzie to historia o zarozumiałym komarze, któremu marzyła się kariera dyrygenta…

Autorem bajki o „Komarze i orkiestrze” jest Igor Sikirycki. – Jest to historia zarozumiałego i pewnego siebie komara, który uważał się za wielkiego artystę i wybitnego wirtuoza skrzypiec. Pobzykuje sobie w samotności, aż w końcu zaczyna go to nudzić – no bo co to za bzykanie bez widzów i oklasków – i postanawia zebrać orkiestrę, w której będzie głównym solistą i dyrygentem jednocześnie – opowiada Anna Dymna, która wybrała bajkę, namówiła do współpracy przy niej znanych krakowskich aktorów, reżyseruje przedstawienie i użycza w nim głosu jako narrator. – Ale jak to zwykle bywa, wkrótce pojawia się konkurent, który rzuca komarowi muzyczne wyzwanie… – dodaje Anna Dymna.

Aktorzy brzęczeli, bzyczeli i śpiewali zgodnie

Głosu komarowi użyczył Jacek Romanowski. Jego rywalem – czyli konikiem polnym – będzie Tadeusz Kwinta. W bajce pojawia się dużo więcej owadów. Tworzą one orkiestrę i kibicują komarowi i konikowi polnemu w walce o tytuł najlepszego wirtuoza. Wśród nich są m.in. biedronka, pająk, żuk, stonka, osa, mucha, pszczoły oraz bąk, który w finałowej scenie przypomina wszystkim znaczenie i wartość słowa – zgoda. Głosów użyczyli im: Anna Radwan-Gancarczyk, Beata Paluch, Ewa Kaim, Beata Malczewska, Marek Litewka i Zbigniew Ruciński.

To co dobre rodzi się nocą

Aktorzy spotkali się w środę późnym wieczorem w studiu nagraniowym Teatru Starego. W czasie spotkania nie zabrakło również Andrzeja Zaryckiego – autora muzyki, Andrzeja Kramarczyka – realizatora dźwięku, oraz Michała Półtoraka, który zagrał na skrzypcach solówki wykonywane przez komara i konika polnego. Nad całością przedsięwzięcia czuwała oczywiście Anna Dymna. Choć nagranie zaczęło się dość późno, bo koło godz. 22, a skończyło się grubo po północy, to nikt z aktorów nie spoglądał na zegarek. A ze studia – oprócz dźwięcznych dialogów, pięknej muzyki i piosenek do których słowa napisał Maciej Wojtyszko – co chwila dobiegał też gromki śmiech.

Co my tu robimy?
Dlaczego artyści zdecydowali się wziąć udział w tym przedsięwzięciu?

Andrzej Zarycki: To trzecia bajka dla Radwanka do której napisałem muzykę. Wcześniej była „Kozucha kłamczucha” i „Rzepka”. Za każdym razem mam ogromną radość tworzenia. Zastanawiałem się ostatnio nad tym, dlaczego tak jest i myślę, że polega ona na ogromnej wolności jaka towarzyszy temu przedsięwzięciu. Nie robię tego dla pieniędzy, ani na zamówienie, ale dla samego siebie i dla przyjemności. Mam nadzieję, że również niepełnosprawni aktorzy i widzowie, którzy pojawią się w Teatrze Słowackiego na „Albertinie” i usłyszą napisaną przeze mnie muzykę, będą mieli wiele radości ze słuchania jej. W każdym razie serdecznie im tego życzę.

Beata Paluch: Uczestniczę w nagraniach od pierwszej bajki realizowanej przez Anię dla jej niepełnosprawnych przyjaciół i mam z tego wiele radości. Właściwie mogę powiedzieć, że jest to stały element w moim kalendarzu. Gdyby Ania nagle nie zaproponowała mi udziału w kolejnym nagraniu, to bardzo by mnie tym zmartwiła. Dlatego już teraz czekam na udział w przyszłorocznej bajce.

Anna Radwan-Gancarczyk: Nie pamiętam, który raz z rzędu biorę udział w nagraniu bajki dla Radwanka, ale za każdym razem mam z tego ogromną frajdę. Ważny jest oczywiście cel, bo miło jest zrobić coś dla kogoś innego, ale dla nas aktorów te spotkania są takim oderwaniem się od rzeczywistości. Ja na nich odpoczywam. Dziękuję Ani za to, że mnie na nie zaprasza.

Ty też masz zaproszenie!

„Komara i orkiestrę” w wykonaniu Teatru Radwanek będzie można zobaczyć 
9 marca w Teatrze im. J. Słowackiego w czasie IX Przeglądu Teatralno-Muzycznego Osób Niepełnosprawnych „Albertina”. Serdecznie zapraszamy!
Z serca dziękujemy wszystkim artystom, którzy nagrali dla Radwanka ścieżkę dźwiękową. Niech radość, która będzie towarzyszyć niepełnosprawnym aktorom w czasie prób i występu na scenie wróci do Was ze stokrotną siłą. Jesteście WIELCY!

A
A+
A++
Drukuj
PDF
Powiadom znajomego
Wstecz
Create a Mobile Website
View Site in Mobile | Classic
Share by: