Bieżące
Niepełnosprawność jest tylko w głowie
– Z pracy oraz solidności zawodników, biorących udział w Ogólnopolskich Dniach Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”, możemy brać wzór. Jak mówi Anna Dymna, oni mogą zawstydzić niejedną tak zwaną osobę pełnosprawną. Ba, niejednego pełnosprawnego sportowca – podkreślił Zenon Jaskóła, kolarski wicemistrz olimpijski, wicemistrz świata, a także trzeci zawodnik wyścigu Tour de France.
Dariusz Michalczewski, który w tym roku po raz kolejny weźmie udział w Ogólnopolskich Dniach Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”, uważa, że chociaż w ostatnich latach sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce uległa poprawie, to jeszcze wciąż jest wiele do zrobienia. Bokserski mistrz świata federacji WBO, WBA i IBF w kat. półciężkiej twierdzi:
– W tym obszarze znacznie odstajemy od realiów Zachodu. Stąd moje zaangażowanie w projekty fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, która robi bardzo wiele, by tych ludzi zaczęto wreszcie traktować normalnie.
Rynek zamienia się w arenę sportowych zmagań, fot.: Gabriela Szewczyk
Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” zorganizowaliśmy po raz pierwszy w 2004 r. Rok później, w ramach wydarzenia, odbył się finał 1. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki – ogólnopolskiego konkursu dla uzdolnionych wokalnie osób niepełnosprawnych. Od 12 lat, przez dwa czerwcowe dni, krakowski Rynek rozbrzmiewa muzyką i piosenką, zamienia się w arenę sportowych zmagań. Podobnie będzie w tym roku.
Udział w projekcie biorą nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także gwiazdy sportu, filmu i estrady. Anna Popek, Dariusz Michalczewski, Maciej Stuhr, Wojciech Bartnik, Józef Łuszczek, Michał Olszański, Radosław Krzyżowski, Tomasz Schimscheiner, Cezary Kosiński, Zbigniew Zamachowski, Piotr Polk, Krzysztof „Diablo” Włodarczyk, Zenon Jaskóła, Przemysław Saleta to tylko niektóre z nich. Wielu z tych znanych i lubianych, z pełnym zaangażowaniem, rywalizuje również z niepełnosprawnymi zawodnikami. Ale... Najczęściej ponoszą na Rynku klęskę. Potem, z nutą zawstydzenia w głosie, nie kryjąc podziwu dla przeciwników, dzielą się wrażeniami z publicznością.
Dynamika meczu rugbistów co roku wzbudza spore zainteresowanie publiczności, fot.: Gabriela Szewczyk
– Dla wielu z nas, ludzi z niepełnosprawnościami, stanie się osobą niepełnosprawną jest sposobem na odkrywanie w sobie nowych zdolności i wewnętrznej mocy – twierdzi Krzysztof Głombowicz, który, od dwunastu lat, komentuje sportowe wydarzenia w trakcie Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”. – Niektóre cierpienia uruchamiają ambicje, cierpliwość, odwagę. Można odbić się od bólu i zamieniać go w nieznaną dotąd siłę, która drzemie w każdym z nas. Tylko nieraz o niej nie wiemy. Na Rynku w Krakowie, dzięki Ani Dymnej, dzieją się prawdziwe cuda. Zawodnicy, którzy prezentują tutaj swoje umiejętności, udowadniają, że to od nas wyłącznie zależy, jak podchodzimy do swojej niepełnosprawności. Ona tak naprawdę jest tylko w głowie.
Bartłomiej Ostałowski, mimo że amputowano mu ręce, posiada licencję rajdową Międzynarodowej Federacji Automobilowej, fot.: Gabriela Szewczyk
Opinię tę w pełni potwierdziła Natalia Partyka, reprezentantka kadry narodowej seniorek w tenisie stołowym. trzykrotna mistrzyni paraolimpijska i dwukrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich. W trakcie wieczornego koncertu, na zakończenie 10. Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”, mówiła:
– Los chciał nam coś zabrać i może dlatego odkryliśmy w sobie siły, o których wiele osób nie ma pojęcia, że je posiada. Rywalizacja i sport pomagają nam odnaleźć sens życia. Są dowodem na to, że niepełnosprawność nie musi zabierać ani marzeń, ani radości, ani sukcesów.
Na przestrzeni dwunastu lat Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” gościły mistrzów paraolimpiad, reprezentantów sportów siłowych, goalballa (drużynowa gra dla osób niewidomych i słabowidzących), szermierzy, przedstawicieli Olimpiad Specjalnych, niepełnosprawnych siatkarzy, koszykarzy, lekkoatletów, rugbistów, członków kadry narodowej w amp futbolu (piłka nożna dla osób po amputacjach). Byli też inni wyjątkowi sportowcy, tej miary co Bartłomiej Ostałowski, jedyny na świecie kierowca rajdowy po amputacji rąk, posiadacz licencji Międzynarodowej Federacji Automobilowej. Ale w wydarzenie wpisana jest także edukacja. Stąd obecność wielu organizacji prospołecznych, np. ekologów albo osób po przeszczepie organów, które, w czasie dwudniowego wydarzenia, promują ideę transplantacji.
Co roku drużyna gwiazd rozgrywa mecz z niepełnosprawnymi siatkarzami i... zwykle przegrywa, fot.: archiwum Fundacji
– Doskonale wiem, jak bardzo osobom chorym i niepełnosprawnym potrzebne jest wsparcie – mówił na krakowskim Rynku Krzysztof „Diablo” Włodarczyk, mistrz świata bokserskich federacji WBC oraz IBF w kategorii junior ciężkiej, który sam zmagał się kiedyś z depresją. – Nasze społeczeństwo nie jest tolerancyjne wobec ludzi tak bardzo dotkniętych przez los. Patrzy często tylko przez swój pryzmat, egoistycznie. Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” mają uzdrawiająco moc, ponieważ pokazują, że w życiu można dawać sobie radę z różnymi problemami. Jestem niezwykle wdzięczny fundacji Anny Dymnej za to, że mogę tu być.
Na tegoroczne 12. Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” zapraszamy, 6 i 7 czerwca, na Rynek Główny w Krakowie.