Bieżące
Umysł pokrewny artystom
Dzisiaj, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, odbyła się gala 4. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Profesora Andrzeja Szczeklika „Przychodzi wena do lekarza”. Wydarzenie poprowadzili Anna Dymna oraz doktor Piotr Gajewski, redaktor naczelny „Medycyny Praktycznej”.
Pomysłodawcą Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Przychodzi wena do lekarza” był profesor Andrzej Szczeklik, nie tylko wybitny kardiolog i pulmonolog, członek Royal College of Physicians oraz Papieskiej Akademii Nauk, ale także pisarz, filozof medycyny. „Andrzej Szczeklik jest lekarzem-humanistą i poeci oraz artyści wyczuwają w nim umysł pokrewny, choć wsparty nieznaną im wiedzą z zakresu mikrobiologii, chemii i genetyki” – twierdził Czesław Miłosz we wstępie do pierwszej książki profesora zatytułowanej „Katharsis”. Tuż po śmierci naukowca, w 2012 r., Anna Dymna napisała z kolei: „Na szczęście pamiętam wszystko, co Profesor do mnie mówił. Przy podejmowaniu każdej ważnej decyzji zawsze będę myślała o wspaniałym Profesorze, wielkim Humaniście, Nauczycielu człowieczeństwa. Na szczęście pozostawił po sobie ważne słowa. I one zawsze będą dla mnie drogowskazem. To moje ogromne szczęście, że takiego Człowieka spotkałam na swojej drodze”.
W czasie uroczystej gali w Teatrze Słowackiego, na której ogłoszono wyniki 4. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Profesora Andrzeja Szczeklika „Przychodzi wena do lekarza”, wystąpili Jerzy Trela i Stanisław Soyka. Beata Paluch czytała utwory laureatów. Wśród publiczności zasiedli m.in. Elżbieta Radziszewska, wicemarszałek Sejmu RP, oraz Andrzej Wyrobiec, podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie zbiegło się z jubileuszem 25-lecia organizatora konkursu – krakowskiego wydawnictwa Medycyna Praktyczna. Stało się ono także okazją do wręczenia nagrody Unii Polskich Pisarzy Lekarzy profesorowi Markowi Pawlikowskiemu.
W tym roku do Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Profesora Andrzeja Szczeklika „Przychodzi wena do lekarza” nadesłano 116 utworów: 60 zestawów wierszy, 40 prac w kategorii „Proza non-fiction” oraz 16 w nowej kategorii „Opowieść lekarza – opowieść pacjenta”. Wśród autorów prym wiedli interniści i pediatrzy. Po raz pierwszy nadesłano także prace z zagranicy. Utwory oceniało jury w składzie: Anna Dymna, Ewa Lipska, Bronisław Maj, Marek Pawlikowski, Maria Szczeklik i Adam Zagajewski.
Lista laureatów:
Kategoria „Poezja”
1. Monika Kunstman
2. Ksenia Szczepanik-Ładygin3. Katarzyna Jaśkiewicz
Wyróżnienie: Mieczysław Śmiałek
Kategoria „Proza non-fiction”
1. Dariusz Kaźmierczak
2. Małgorzata Nowaczyk3. Karolina Kociszewska
Wyróżnienie: Maria Człapińska, Piotr Markowski
Kategoria „Opowieść lekarza – opowieść pacjenta”
1. Jarosław Paśnik2. Jolanta Nadratowska-Kisiel
Główną nagrodę w konkursie stanowi statuetka wykonana przez zakopiańskiego rzeźbiarza Karola Gąsienicę Szostaka. Jest to miniaturowa replika rzeźby stojącej przed budynkiem II Katedry Chorób Wewnętrznych w Krakowie kierowanej przez profesora Andrzeja Szczeklika. Rzeźbę tę profesor ufundował dla upamiętnienia Piotra Skrzyneckiego, dla którego „Klinika Szczeklika” przy ulicy Skawińskiej była przez ostatnie lata życia drugim domem i którą nazwał „hotelem snów”.
Czytaj także: