Bieżące

Wybory – przywilej demokracji

10 maja wybierać będziemy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Osoby niepełnosprawne mogą w pełni korzystać z tego przywileju demokracji. Należy jednak pamiętać o terminach, które każdemu, kto posiada prawo wyborcze, gwarantują udział w głosowaniu.

  • Janusz Świtaj w trakcie ubiegłorocznej kampanii „Pełnosprawny wyborca”
    Janusz Świtaj w trakcie ubiegłorocznej kampanii „Pełnosprawny wyborca”

– Zawsze czułem, że udział w wyborach to ważna chwila, nawet w czasach, gdy moje uczestnictwo w głosowaniu było niezwykle skomplikowaną operacją – podkreśla całkowicie sparaliżowany i oddychający za pomocą respiratora Janusz Świtaj. –  Do lokalu wyborczego zawoziła mnie wtedy karetka z pełną obsadą medyczną. Rozumiałem jednak, że, jako Polak, muszę brać udział w głosowaniu, że mój wyborczy głos ma znaczenie. Bardzo chciałbym, żeby tę świadomość miały również wszystkie osoby chore oraz niepełnosprawne. Bo każdy wyborca jest pełnosprawny.  

Niepełnosprawny wyborca ma pełne prawo do uzyskania informacji na temat udziału w głosowaniu. Może ich zasięgnąć lokalach obwodowych komisji wyborczych znajdujących się najbliżej jego miejsca zamieszkania, a także w

Wszelkie informacje na temat zbliżających się wyborów są przekazywane, na wniosek wyborcy z niepełnosprawnością, przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) lub upoważnionego przez niego pracownika, telefonicznie lub w drukowanych materiałach, również w formie elektronicznej. We wniosku należy podać nazwisko, imię (imiona) oraz adres stałego zamieszkania.

Głosowanie korespondencyjne

Skorzystanie z tej formy głosowania wymaga zgłoszenia przez uprawnionego wyborcę do urzędu gminy zamiaru głosowania korespondencyjnego. Należy je przesłać najpóźniej do 27 kwietnia 2015 r.

Głosowanie przez pełnomocnika

Wyborca posiadający orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności (lub równoważne), a także wyborca, który w dzień głosowania ukończył 75 lat, może ustanowić pełnomocnika, który zagłosuje w jego imieniu. Wniosek taki należy złożyć w urzędzie gminy najpóźniej do 4 maja 2015 r.

Gdy wyborca z niepełnosprawnością ma problem z dotarciem do lokalu wyborczego, powinien zgłosić to do urzędu gminy (miasta). Jeśli gmina nie zagwarantuje bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego, należy sprawdzić, czy w ten sposób nie pomagają lokalne organizacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnością. O pomoc można też poprosić rodzinę i przyjaciół.

Szczegółowe informacje

A
A+
A++
Drukuj
PDF
Powiadom znajomego
Wstecz
Create a Mobile Website
View Site in Mobile | Classic
Share by: