Bieżące

Światowe Dni Świadomości Autyzmu

„Autyzm. Częstszy niż myślisz" to hasło, pod którym dzisiaj – w 90 krajach na 7 kontynentach – obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. W globalną akcję włączy się 750 miast, zmieniając iluminację swoich najbardziej charakterystycznych budowli na kolor niebieski. „Autyzm na niebiesko” – gest solidarności z osobami dotkniętymi chorobą.

Kwiecień jest miesiącem wiedzy na temat autyzmu – choroby, która dotyka obecnie co najmniej 1 na 300 dzieci w Polsce i aż 1 na 68 w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że w 2014 roku w naszym kraju urodzi się ok. 400000 dzieci. Wśród nich 15000 przyjdzie na świat z ryzykiem wystąpienia autyzmu. 

Gest solidarności z osobami autystycznymi można wyrazić kolorem niebieskim – symbolizującym nadzieję (np. nosząc ubiór tej barwy, dodając do garderoby niebieski element albo zmieniając na niebieskie zdjęcie profilowe na profilu społecznościowym). Jak informuje portal Naniebiesko.pl, w ubiegłym roku na niebiesko zmieniło swoje oświetlenie 7000 budowli na całym świecie, również w Polsce. W tegorocznej niebieskiej iluminacji wezmą udział m.in. Empire State Building, Opera w Sydney, wodospad Niagara, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, a w Polsce dołączą do nich budynki Sejmu RP, Pałacu Kultury i Nauki, Most Śląsko-Dąbrowski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Zamek w Lublinie, Ratusz Miejski w Białymstoku. W całej Polsce organizowane będą spotkania, warsztaty, konferencje i inne wydarzenia zwiększające świadomość autyzmu.

– Jeśli świadomość społeczna na temat autyzmu stanie się większa, terapeutom będzie łatwiej pracować nie tylko z dziećmi, ale też ich najbliższymi – twierdzi aktor Bartłomiej Tołpa, który jest twarzą kampanii „Autyzm wprowadza zmysły w błąd”. – Również społeczeństwu będzie łatwiej rozumieć tę coraz częstszą chorobę, nie odczuwać przed nią lęku. 

– Fundacja SYNAPSIS od 25 lat stara się zmieniać świat dla ludzi z autyzmem. We współpracy z Porozumieniem AUTYZM-POLSKA i Parlamentarną Grupą ds. Autyzmu udało nam się m.in. doprowadzić w 2007 roku do wprowadzenia wysokiej subwencji oświatowej dla przedszkolaków z autyzmem, czy do przyjęcia w 2013 roku Karty Praw Osób z Autyzmem. Jest jednak jeszcze wiele do zrobienia m.in. w obszarze wczesnego wykrywania autyzmu czy opieki nad dorosłymi. Niezwykle ważnym zadaniem jest stałe zwiększanie poziomu wiedzy na temat autyzmu, dlatego gorąco zachęcamy wszystkich do włączenia się w kwietniowe obchody Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu – mówi Michał Wroniszewski, prezes Zarządu Fundacji SYNAPSIS i przewodniczący Porozumienia AUTYZM-POLSKA.

A
A+
A++
Drukuj
PDF
Powiadom znajomego
Wstecz
Create a Mobile Website
View Site in Mobile | Classic
Share by: