Bieżące

Na 1% staramy się pracować na 100%

W minioną środę w Gazeta Cafe w Krakowie odbyła się debata na temat 1 procenta podatku dochodowego i możliwości, jakie daje zarówno organizacjom pożytku publicznego, jak i podatnikom. W spotkaniu wzięło udział kilkanaście organizacji pozarządowych.

Ustawa o pożytku publicznym i wolontariacie, która daje podatnikom możliwość przekazywania 1% podatku dochodowego na wybraną przez siebie Organizacje Pożytku Publicznego, weszła w życie w 2004 r. Wówczas 1% podatku przekazało zaledwie 80 tys. osób (była to suma 10,4 mln zł). Z roku na rok ta liczba rosła. W 2009 r. swój 1% na wybraną OPP przekazało już 7, 3 mln osób (łączna suma wyniosła 380 mln zł). Nadal jest to jednak zaledwie 28 procent wszystkich podatników. W czasie debaty w Gazeta Cafe przedstawiciele kilkunastu Organizacji Pożytku Publicznego z Krakowa, w tym m.in. naszej Fundacji, dyskutowali o tym, czym jest 1% dla nich i ich podopiecznych, w jaki sposób OPP o niego zabiegają, jakie działania podejmują, aby informować społeczeństwo o możliwości przekazywania 1% podatku i zachęcać do tego, aby wspierano ich działania. Okazuje się, że wiele osób nadal myli 1% z darowizną. Tymczasem są to publiczne pieniądze, jeśli podatnik nie wskaże organizacji, której chciałby je przekazać, trafią do skarbu państwa.

– Warto uświadamiać społeczeństwu, że może mieć przynajmniej jednoprocentowy wpływ na to, w jaki sposób zostaną wykorzystane pieniądze z jego podatków – podkreślali zgodnie przedstawiciele krakowskich OPP.

Decyzja o tym, która organizacja zostanie wsparta należy wyłącznie do podatnika. Możliwości jest bardzo wiele: osoby chore i niepełnosprawne, dzieci i młodzież z ubogich rodzin, wsparcie osób starszych, schroniska dla zwierząt, działania proekologiczne i edukacyjne…

– Każdy może przekazać swój 1% na organizację, której działalność jest mu najbliższa – podkreślaliśmy zgodnie. – Na dodatek taka pomoc nic nie kosztuje. Wystarczy w odpowiedniej rubryce PIT wpisać KRS wybranej przez siebie organizacji.

Jednym z ważnych tematów spotkania była transparentność działań OPP. Niestety, część z nich – mimo grożących sankcji – nie składa na czas sprawozdań finansowych. Efekt? Na mocy nowelizacji ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie 1518 organizacji z całej Polski straciło możliwość otrzymania w tym roku wpłat z 1%. Przedstawiciele OPP zgromadzeni w Gazeta Cafe podkreślali, że brak transparentności jednej lub kilku organizacji rzuca cień na pozostałe.

Wspomnieliśmy, że w ubiegłym roku nasza Fundacja zaproponowała Radzie Działalności Pożytku Publicznego wprowadzenie tzw. Certyfikatu Czystości dla organizacji, które poddadzą się specjalnemu audytowi. Jego zasady miałaby wypracować RDPP, wspólnie z Ministerstwem Finansów i OPP. Certyfikat miałby być przyznawany raz na trzy lata. W ten sposób społeczeństwo otrzymałoby czytelny sygnał o tym, które organizacje są godne zaufania. Pomysłodawczynią certyfikatu jest Anna Dymna. Niestety, złożona przez nas propozycja nie spotkała się z odzewem ze strony RDPP. Zdanie przedstawicieli OPP zebranych w Gazeta Cafe były w tej kwestii podzielone. Część z nich twierdziła, że małe organizacje nie będą w stanie sprostać dodatkowym wymaganiom i w związku z tym certyfikat znajdzie się poza ich zasięgiem. Nikt z zaproszonych gości nie miał jednak wątpliwości co do tego, że aby móc się ubiegać o 1%, każda z organizacji powinna pracować na 100%...

Bez względu na to, czym się zajmujemy, ilu mamy podopiecznych i jaki jest zakres naszego działania, wszystkie organizacje pożytku publicznego mają jeden cel – istniejemy po to, aby pomagać.

Dziękujemy „Gazecie Wyborczej” w Krakowie za zorganizowanie debaty i zaproszenie naszej Fundacji do udziału w tym ważnym spotkaniu.

• Pełna lista Organizacji Pożytku Publicznego na które można przekazać 1% podatku znajduje się na pod adresem http://www.pozytek.gov.pl/

A
A+
A++
Drukuj
PDF
Powiadom znajomego
Wstecz
Create a Mobile Website
View Site in Mobile | Classic
Share by: